Kadınlar Sosyal Medyada Daha Aktif

Yazan:

Kadınların sosyal medyayı erkeklerden daha aktif ve daha çeşitli yollarla kullandığını biliyor muydunuz? Peki kadınların Facebook,Twitter, Pinterest, Instagram ve Tumblr’ı erkeklere oranla daha sık kullandığını söylersem.. Üstelik kadınlar sosyal medya platformlarını her gün birden çok kez ziyaret ediyor. Peki ya erkekler? Onlar ise sadece LinkedIn’e hakim.


Bunun ötesinde kadınlar sosyal medyada, markalarla erkeklere nazaran çok daha fazla etkileşimde bulunuyor, sosyal kaynaklardan çok daha fazla haber okuyor ve trendleri mobil üzerinden de takip ediyorlar. Finances Online kaynağından edindiğimiz infografik bize kadınların, neden sosyal medyaya daha fazla hakim olduğunu detaylı bir şekilde anlatmış. İşte kadınların sosyal medya alışkanlıklarının haritası..

1. Kadınlar en bilinen sosyal medya ağlarını kullanıyor.

Verilere göre Facebook’u kullanan kadın kullanıcıların oranı %76 iken erkeklerin ki %66. En çok kullanılan sosyal ağlar arasında ikinci sırada ise Tumblr geliyor, kadın kullanıcıların oranı %54, erkek kullanıcılarınki ise %46 olarak ölçümlenmiş. LinkedIn’ e bakacak olursak sadece orada tersi bir durum gözlüyoruz. LinkedIn kullanan erkek kullanıcıların oranı %24 iken kadınlarınki %19 olarak ölçümlenmiş görünüyor. Aslına bakarsanız LinkedIn’de de kadın kullanıcı oranı hiç de öyle azımsanacak nitelikte değil.2. Kadınlar gün içinde sosyal medyada daha aktifler.

Yapılan ölçümlere göre kadınların %30’u sosyal medyayı gün içinde aktif bir şekilde kullanırken, erkeklerin ise sadece %26’sı sosyal ağlarda aktif görünüyor.3. Kadınlar sosyal medyadaki markalarla daha fazla etkileşime giriyor.

İnfografiğe göre kadınların %54’ü destek amaçlı, %53’ü öneride bulunmak üzere, %39’u güncel kalmak, % 28’i de yorum yapmak üzere markalarla sıkça etkileşime giriyor. Erkeklere bakacak olursak en yüksek oran %44 ve erkek kullanıcılar, desteğini belirtme amaçlı markalarla etkileşimde bulunuyor.4. Kadınlar sosyal medyada daha fazla haber tüketiyor.

Kadın kullanıcıların %58’i haberlerin sosyal medya platformlarından yayılmasını sağlarken, erkek kullanıcıların ise %42’si sosyal ağlar üzerinden haber paylaşıyor. Ayrıca kadınların %58’i Facebook, %52’si de Google+ üzerinden çevreleriyle haber paylaşımında bulunuyor.5. Kadınlar mobil üzerinden sosyal medya kullanarak trendlere öncülük ediyor

Kadın kullanıcılar sosyal medyada özellikle akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla aktif bir rol oynuyor. Sosyal medyayı takip eden kadın kullanıcıların %46’sı akıllı telefon, %32’si ise tablet üzerinden bağlanıyor.6. Kadınlar görsel web dünyasının büyümesini sağlıyor.

Instagram, Pinterest ve Tumblr son 12 ay içinde 10 milyon yeni kullanıcıya ulaşarak, sosyal medya üzerinde büyümeyi amaçlıyor. İnfografiğe göre kadınlar görsel sosyal medya ağlarını daha fazla kullanıyor. Tumblr kullanan kadınların oranı %54, Pinterest kullanan kadınların oranı %33 ve Instagram kullanan kadınların oranı ise %20 olarak göze çarpıyor.

 

Kurumların sosyal medyada asıl tüketici sınıfını oluşturan kadınlara yönelik aksiyonlar alması kaçılnılmazdır...