Suunto Ambit Outdoor Saat

0
1276

İyi ki aldığım dediğim outdoor malzemelerimden biridir. Likya yolu nu yürürken motorsiklet gezilerimde ve kamplarda yanımda hiç eksik etmedim.

İlk olarak kendisini doğada kullanmak için alsam da bilmediğim şehirleri gezerkende devamlı yol göstericim olmuştur.

Suunto’ nun ABC özellikli, tümleşik GPS ve nabız ölçerli (opsiyonel) saati Suunto Ambit’ in özelliklerine kısaca bakacak olursak:

 

Likya Yürüyüşünden

Özelleştirilmiş Outdoor Fonksiyonları

 • Tam özellikli GPS ve navigasyon
 • 3 Boyutlu Pusula
 • Doğru Barometrik yükseklik ölçümü
 • Basınç ölçümü
 • Sıcaklık ölçümü

 

Gelişmiş Antrenman Fonksiyonları

 • Tümleşik GPS ile yüksek tepkili adım ve hız ölçümü (FusedSpeed)
 • Barometrik yükseklik ile doğru dikey hız ölçümü
 • Gelişmiş nabız ölçümü (Peak Training Effect ve Recovery Time)
 • Movescount.com’ da planlama ve analiz araçlarıyla online spor günlüğü tutma
 • Suunto Bike ve kadans POD’ larıyla uyumluluk

 

Dağ ve Günlük Keşif

 • Sağlam, kalıcılık düşünülerek tasarlanmış kasa iyileştirilmiş batarya ömrü:
 • Outdoor modunda 50 saat – daha uzun GPS izleme aralığıyla, yürüyüş ve gezinti için uygun.
 • Antrenman modunda 15 saat – daha kısa GPS izleme aralığıyla, koşu vs için uygun
 • Saat modunda 30 gün – saat modu ABC özelliklerini içerir
 • 100 metre suya dayanıklılık
 • Movescount.com ile yeni fonksiyonlar yüklenerek upgrade edilebilir.

 

Kullanım Tecrübelerim
Uzun zamandır özellikle motor gezilerimde kullanmak için GPS cihazına ihtiyaç duyuyordum. Ürün seçerken ilk tercihim devamlı suretle yanımda taşıyabileceğim ufak ve gündelik hayatta da kullanabileceğim bir cihazdı.

Garmin ve Suunto arasında kararsız kaldığım zamanlar oldu fakat cihazları elime aldığımda suunto yu almaya karar verdim.

Bu cihaz motor kullanırken kolumda olduğundan bu süreçte pek destek sağlamamakta. Fakat uzun süreli gezilerimde şehir içinde yaptığım gezilerde önceden işaretlediğim yerlere beni çok rahat götürdü. Özellikle bilmediğiniz şehirlerde otelinizi tekrar bulmakta oldukça faydalı J

Önceden movescount.com sitesine bağlanarak yapacağınız rotalar ve POI ler sayesinde kolunuzda gps taşımak kullanıcılara ayrı bir güven veriyor.

Pilinin uzun süre dayanması benim için artı bir durum…

GPS ve NAVİGASYON

Saati açtığınız da normal saat modunda karşınıza geliyor. 12. katta oturuyorum, heyecanla gps’i denemek için bastığımda 15 saniye gibi kısa bir sürede yerimi buldu, tebrikler Suunto! 🙂

Haritalar ile uğraşmayı sevdiğim için, Google Maps, Google Earth, Garmin Base Camp programlarının hepsi ile haşır neşirim. Suunto Ambit saatinize bir harita aktarabilmek için ya bilgisayara bağlamalısınız yada başka bir Ambit ile kablosuz eşleştirmeniz gerekiyor. Umarım gelecekte arkadaşlarımızda da Ambit olur ve haritaları kablosuz paylaşma deneyimini yaşarız 🙂 .

Her neyse normal kablo ile bilgisayara bağladığınızda internetinizin olmaması durumunda Suunto Ambit’e hiç bir şekilde müdehale edemezsiniz. Çünkü tüm ayarları movescount.com üzerinden alıyor.

Yani şöyle bilgisayarınıza Suunto Ambit takılı değil. Siz movescount.com sitesi üzerinden üst menüde bulunan Private başlığından Gear’ı seçerek sayfa içerisinde ki Navigation başlığından

 

POIs
Bu seçenek ile belirli noktalar ekleyebiliyorsunuz. Örneğin Çiftalan – Ev gibi. Girmek istediğiniz konuma ait Latitude – Longitude bilgilerinizi bilmeniz gerekiyor. Tabi saat üzerinde hareket ederken kaydettiğiniz tüm noktalar buraya otomatik senkronize edilerek listeleniyor.

Movescount hesabınızın üzerinden dilediğiniz kadar POIs oluşturabiliyorsunuz. Ancak saatinize toplam 100 POIs aktarabiliyorsunuz. Yani kullanacağınız POIs leri yüklüyorsunuz.

Routes
Routes faaliyet haritalarını yüklemenizi ve yönetmenizi sağlıyor. Bu seçenek ile başka bir programda hazırladığınız haritayı Kml yada GPX formatı ile import edebiliyorsunuz. Açıkcası kusursuz çalışıyor. Toplam saatinize 50 harita yükleyebiliyorsunuz. 50 haritayla da bir çok faaliyet yapabilirsiniz. Sitenin üzerinde yükleme limiti yok ama saat ile senkronize edebileceğiniz limit 50.

Haritayı ve Poi leri movescount.com üzerinde hazırladıktan sonra, saatinize aktarılması için sadece saatinizi bilgisayarınıza bağlamanız yeterli. Moveslink programı saati otomatik olarak algılayarak movescount.com hesabınızda ki yeni bilgileri otomatik olarak saatiniz ile senkronize ediyor ve kullanıma hazır hale getiriyor.

Yönlendirme / Navigasyon

En sevdiğim özellik işte bu. Harita modu 3 şekilde kullanılabiliyor, 1. olarak 2km mesafe ile bakış, 2. 500 metre mesafe ile bakış, 3 yönlendirme ekranı. Benim en sevdiğim 3. ekran eğer haritayı doğru şekilde ayarladıysanız, dönüş noktasına geldiğinde Suunto Ambit’iniz sesli şekilde uyarı veriyor. Saati kaldırdığınızda içinde bulunan cayroskop sayesinde saati nasıl tuttuğunuzu anlayarak gps verinize göre sağa yada sola doğru dönüşünüzü gösteriyor. Ve her tamamladığınız bölümden sonra bir sonraki noktaya gidiş mesafeniz ve tüm bilgileri gösterebiliyor. Ayrıca pusula özelliğde var tabi ve tam fonksiyon ile çalışıyor.

Termometre ve Barometre
Barometreyi aldıktan sonra deniz seviyesine göre ayarlamanız gerekiyor, sonrasında çok güzel çalışıyor.

Termometre kullanma kılavuzunda dediği üzere deri ile temas ettiğinde şaşma yapabiliyormuş. Saati mont üzerinde kullandığımda daha kesin bir veri alacağımı düşünüyorum.

Termometre ve Barometre kullanımı ve hava tahmini: Saatin bu ikisinin hesabını otomatik yaparak ana menüde bir yağış, bulutlu, güneşli gibi bir uyarı çıkaracağını hayal etmiştim (O kadar pahalı olunca insan bekliyor). Ama nerede, kaynaklardan okuyarak Termometre ve Barometre takibi yapıp hava tahmininde bulunmamız gerekiyormuş.

Dilediğiniz Arayüzleri Oluşturabiliyorsunuz
Saati kişiselleştirebiliyorsunuz. Ama bu ayarların tamamı Moveslink adında bir program üzerinden yapılabiliyor. Bu programı kurduğunuzda saatinizi otomatik olarak buluyor. Daha sonra sizi www.movescount.com sitesinde ki hesabınıza yönlendiriyor. Bu site üzerinden kişiselleştirilmiş menü kalıbı oluşturabiliyorsunuz.  Ve bu menü kalıplarının içinde istediğiniz kadar ekrana yer verebiliyorsunuz

Doğa yürüyüşü için bir menü oluşturduğunuzu düşünelim. Birinci ekranda İrtifa, Ortalama Hızınızı gösteriyor, ikinci ekranda barometre grafiği ile termometre var, üçüncü ekrana da Kalbimin o anki atış hızı, kalbimin bu çalışmaya başladığımdan beri atış ortalaması ve benzeri bilgiler ekleyebiliyoruz.

Bu şekilde 4 tane farklı menüm var her spor için ayrı menüleri kullanabiliyorum.

Saatin ile bir antrenman yapıp bilgisayarınızın başına geri geldiğiniz de saatinizi bilgisayara takar takmaz kendisini senkronize ediyor. Ve www.movescount.com sitesi üzerinde ki hesabınıza yaptığınız antrenmanın harita, hız, yükseklik, kalp hızı, solunum ve benzeri bilgilerinin tamamını aktarıyor. Eğer isterseniz facebook hesabınızı www.movescount.com a bağlayarak otomatik olarak Antrenmanınızı Facebook’da yayınlamasını da sağlayabiliyorsunuz.

Diğer Öne Çıkan Özellikler

 • Saatin ekran rengini Siyah yada Açık Giri olacak şekilde,wiev tuşuna basılı tuturak değiştirebiliyorsunuz.
 • Ayrıca ekran aydınlatması oldukça iyi zor durumlarda iş görebilecek bir ışık oluşturuyor.
 • Heart Belt (Nabız ölçer) oldukça başarılı bir ürün, bence saatle birlikte alınması gereken başlıca aletlerden biri. Bu sayede yaptığınız antrenmanlarda solunum ve kalp durumunuzu görüp kendinizi ne kadar zorladığınızı ve ne kadar kalori yaktığınızı görebiliyorsunuz.
 • Ekran gayet iyi güneş ışığı altında da rahatlıkla görebiliyorum.

Her antrenmanınızı genelle paylaşmak zorunda değilsiniz, faaliyetleriniz için gizlilik ayarları belirleyebiliyorsunuz. Buraya tıklayarak benim yayınladığım movescount sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlamlık
Dış materyali maalesef çok sağlam değil. Benim saatim siyah ufak tefek çizikler olduğunda çiziklerin altından maalesef beyaz metal çıkıyor. Tabiî ki hemen aaa dandikmiş demeyin J ben biraz hor kullanırım J

Sonuç
Suunto Ambit’imle doğaya çıktığımda kendimi daha güçlü hissediyorum. Bir çok bilgiyi anlık olarak bana veriyor. Faaliyet boyunca vücudumun tüm tepkimelerini kaydedebiliyor. Ana GPS cihazım haricinde acil durumlarda GPS’ini açarak konum bilgilerime hızlıca erişebiliyor, kaybolma durumunda yolumu bulabiliyorum. Doğada Güvenlik ve Tedbir benim için en önemli kurallardan biridir. Bu saattinde bu konuda bir çok katkı sağlayabileceğine eminim. Yani verdiğiniz ücreti hak eden tamamen Outdoor bir saat.