AdWords’te Arama Ağı Gösterim Payı Nedir? Aslan Payı Nasıl Alınır?

0
617

Herkes pastanın en büyük parçasını ister… Bu AdWords için de geçerlidir. Pastanın AdWords’teki karşılığı da aslında “gösterim payı” diyebiliriz. Kimi reklamveren, alakalı tüm anahtar kelimeler de reklamları gösterilerek pastanın tadını çıkarırken kimisi de belki de farkına bile varmadan pastanın çok küçük bir kısmını alabiliyor.

Reklamverenler olarak bu paydan ne kadar aldığımızı ve ne kadarını da kaçırdığımızı görebildiğimiz bir metrik var. Bu metrik: Arama Ağı Gösterim Payı

# TANIM

 • Arama Ağı Gösterim Payı: Almış olduğunuz gösterim sayısının, almaya uygun olduğunuz toplam gösterim sayısına bölünmesiyle ortada çıkan orandır.

# FORMÜL

 • Gösterim payı = gösterim sayısı / toplam uygun gösterim sayısı

Bu uygunluk teklif verdiğiniz anahtar kelimelerin yanı sıra, yer hedefleme ve reklam zaman planlaması gibi ayarları da içermektedir.

Gösterim Payı Neden Önemlidir?

Peki bu metrik neden bu kadar önemli? Çünkü bu metrik AdWords hesabınızdaki kaçırılmış fırsatları yakalamak için önemli bir araçtır. Google’ın bize AdWords için verdiği metriklerin büyük bir çoğunluğu kampanyanın şuan ki performansını ölçmek için yardımcı olmasına rağmen gösterim payı bize aslında geleceğe dair bir strateji ortaya çıkarmamızı sağlıyor.

Gösterim payının daima iyi ya da kötü olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Fırsatlar olarak düşünmek daha doğru olacaktır. Düşük bir gösterim payı kötü bir kampanya yönettiğiniz anlamına gelmemektedir. Bu durum basitçe fırsatları kaçırıyorsunuz demektir.

Kampanyanızı henüz yeni oluşturmuş, emekleme aşamasında ise gösterim payı konusunda endişelenmeyin. Jenerik kelimelerin aranma hacmi yüksek olduğundan gösterim paylarınız düşük kalabilir. Bu yüzden işletme hedeflerine bağlı olarak doğru anahtar kelimeleri seçtiğinize emin olun. Kampanya belirli bir süre yeterli verileri sağladıktan sonra fırsatları görmek için gösterim payımetriğinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Arama Ağı Gösterim Payı Metriği

Sütunlara metrik olarak eklemek:

 • İlgili kampanya veya reklam grubunda iken Sütunlar bölümü seçilir.
 • Açılan menüden “sütunları değiştir” bölümüne tıklanır.
 • Sol alanda bulunan metriklerden “Rekabet ölçümleri” tıklanır.
 • Sağ tarafta açılan bölümde “Arama Ağı Göst. Payı” sütunu eklenir.
 • Ve son olarak altta yer alan “Uygula” butonuna tıklanır.

 • Adwords’te Arama Ağı gösterim payı metriğini grafik olarak görmek için: İlgili kampanyayı seçin.

Bu alanda günlük, haftalık, aylık, 3 aylık olarak grafiği değiştirebilirsiniz. Yukarıdaki grafikte de görüleceği üzere mavi alanlar arama ağı gösterim paylarını göstermektedir. Örneğin; 28 Eylül tarihinde bu kampanya %89,47’lik gösterim payı alırken kayıp %10,53’lük bir kayıp olduğu anlamına geliyor. Bu analizleri kampanya yüküne göre günlük, haftalık, aylık yapabilirsiniz. Şimdi bu pastadan ne kadar aldığımızı ve ne kadar kaybettiğimizi öğrendik. Peki gösterim payı nasıl arttırılır? Neden gösterim kaybı yaşanır?

Arama Ağı Kaybedilen Gösterim Payı (sıralama): Kampanyanız reklam sıralamasından dolayı gösterim kaybı yaşayabilir. Bunun anlamı anahtar kelimeleriniz açık arttırmaya girdiğinde yüksek olamayan bir sırada olduğundan dolayı gösterilmiyor demektir.

# TANIM

 • Arama Ağı Kaybedilen Gösterim Payı (sıralama): Kampanyadaki reklamların açık arttırmada düşük reklam konumu sebebiyle arama ağında gösterilmeme yüzdesidir.

# FORMÜL

 • Reklam Sırası = Max. TBM Teklifi x Kalite Puanı

Arama ağı gösterim payı sıralama sebebiyle düştüğünde bu gösterim payı arttırmak için iki yol vardır:

 • TBM teklifini arttırın: Reklam sıralamasını ve gösterim payını arttırmak için en hızlı yol TBM teklifini arttırmaktır. Basitçe tık başına teklifleri arttırarak Google’a daha fazla ödeme için razı olduğunuzu söyleyecek ve reklam sıralamanızı hızla yükseltebileceksiniz. Anahtar kelimeleriniz kalite puanı yüksek fakat buna rağmen biraz düşük bir konum ve gösterim payına sahipse teklifleri biraz yükselterek kampanya performansını en üst düzeye çıkarabilirsiniz.
 • Kalite puanını iyileştirin: Bu yol reklam sıralamasını ve gösterim payını arttırmanın daha uygun maliyetli bir şekli diyebiliriz. Anahtar kelimenizin kalite puanını arttırabilirseniz daha fazla para harcamadan daha yüksek bir reklam sıralaması elde edebilirsiniz.

Reklam gruplarınızı alakalı anahtar kelimelerden oluşan küçük gruplara bölün, alakalı reklam metinleri yazarak uygun açılış sayfalarına yönlendirin.

İlgili tüm reklam uzantılarını kullandığınızdan emin olun. Reklam uzantıları daha yüksek bir tıklama oranları için katkıda bulunur ve bu da kalite puanının artmasını sağlar.

Arama Ağı Kaybedilen Gösterim Payı (bütçe): Bu durumda kampanyalarınıza ayırdığınız bütçenin tükenmesi nedeniyle reklamlarınız gösterim kaybı yaşamaktadır.

Bütçeden dolayı gösterim payı kaybettiğinizde yine hızlı ve en basit yolu bütçeyi artırmaktır yani daha fazla para harcamaktır. En iyi çözüm bu olmayabilir. Aşağıda denemeniz için birkaç farklı strateji bulunmaktadır.

 • Anahtar kelimelerinizi kontrol edin: Bir kampanyada bütçeden dolayı gösterim kaybı yaşanıyorsa ilk kontrol edilmesi gereken yer anahtar kelimelerdir. Geniş eşlemeli anahtar kelimeler, jenerik ve aşırı genel kelimeler için dikkat edin. Çünkü bu kelimelerin önemli bir kısmı sizin ürün ya da hizmetinizle alakalı olmayacak kelimeleri tetikleyecektir ve bu da yüksek bir gösterim hacmi demektir. Anahtar kelimelerinizi tam eşleme ya da geniş eşleme düzenleyici ile spesifik hale getirin böylece kampanyanız daha verimli olacağı gibi daha yüksek bir gösterim hacmini de beraberinde getirecektir.
 • Ortalama konumu kontrol edin: İkinci iş olarak anahtar kelimelerinizin ortalama konumu kontrol edin. Sürekli sayfanın üst kısmında yer alıyor ve kalite puanınız da iyiyse mevcut TBM tekliflerinizi azaltabilme fırsatına sahipsiniz demektir. Bu biraz daha düşük konumda gösterilme durumuna yol açabilse de ort.TBM’ler daha düşük bir fiyatlandırma ile sonlanır. Böylece mevcut bütçeniz dahilinde daha fazla tıklama almanıza, daha fazla para ödemek zorunda kalmadan arama ağı gösterim payınızı en üst düzeye çıkarmanıza olanak sağlar.
 • Kalite puanına odaklanmak: Kalite puanı optimizasyonu, tıpkı sıralamadan dolayı gösterim kaybında olduğu gibi bütçeden dolayı gösterim kayıplarını da düzeltmenin en iyi yollarından biridir. Kalite puanını yükselterek daha düşük TBM teklifinde aynı sıralamayı almanızı sağlar ve bütçenizi arttırmadan bütçenin daha uzun sürelere yayılmasını sağlar.

Gösterim payı bütçeden dolayı düşüyor fakat karlı dönüşüm getiren bir kampanyaya sahipseniz bütçeyi arttırarak aynı maliyetle daha fazla dönüşüm alabilme fırsatınız var demektir.

Yüksek Arama Ağı Gösterim Payı Ne Anlama Geliyor?

Bir kampanyadaki arama ağı gösterim payı yüksek olduğunda grafikteki gibi %100 gibi bir oran verecektir. Bunun anlamı hedef kitlenizin anahtar kelimeleriniz üzerinde gerçekleştirdiği aramaların büyük çoğunluğu hatta tamamında gösterildiği anlamın gelmektedir!

Eee peki hepsi bu kadar mı? Bu, kampanyada sınıra ulaştığımızın potansiyel aramaların sonu mu anlamına geliyor?

Hayır…

Eğer yüksek bir gösterim payını sahipseniz kampanyalarınızı genişletmeyi düşünebilirsiniz. Yani kampanyanız da test etmek üzere araştırma yaparak yeni anahtar kelime ve reklam grupları oluşturmalısınız. Anahtar kelime araştırması için şu araçları kullanabilirsiniz: Google AdWords Keywords PlannerKeyword Tool IO, UberSuggest gibi 3 temel aracı yeterli olacaktır.

Erişimi genişletme adına test etmek üzere bir süre geniş eşlemeli kelimelerden faydalanarak daha önce karşılaşmamış olabileceğiniz kaliteli sorguları ortaya çıkarabilir.

Ayrıca genişleme anlamında sadece AdWords değil farklı mecraları da denemelisiniz. Kitlenizi sürekli takip ederek en çok kullandığı sosyal medya mecraları ve web siteleri tespit ederek spesifik çalışmalar yapabilirsiniz. Kitlenizin kullandığı mecralar göre, Facebook, Instagram, Yandex vb. gibi mecralardan da olumlu dönüş alabilmeniz mümkün.

Son olarak gösterim paylarınızı kontrol edin ve fırsatın nerede olduğu öğrenin. Google bize pastayı sunuyor ve pastadan ne kadar alacağımıza bizim karar vermemizi istiyor.