Bolivar Puroları

0
83

Güçlü Küba puroları, adını “El Libertador” olarak bilinen Güney Amerika bağımsızlık savaşçısı Simón Bolívar’a borçludur. 19. yüzyılın başında İspanyol sömürge gücüne karşı Güney Amerika bağımsızlık hareketine öncülük etti. Bir Latin Amerika ulusal kahramanı olarak kabul edilir ve 19. yüzyılın sonlarından beri bir Havana pulu da onu anmaktadır. Bolivar puroları, etkileyici güçleri ile her şeyden önce güçlü Habanos sevenlere ilham verir.

Simón Bolívar onuruna bir pul

Bolivar markası, on dokuzuncu yüzyılın başlarında Jose Fernandez Rocha tarafından kuruldu. İspanyol sömürge yönetimi sırasında Latin Amerika’daki bazı ülkeleri özgürleştiren ünlü general ve lider Simón Bolívar’ın adını almıştır. 1921’den itibaren Bolivar’lar “JF Rocha y Cia” tarafından üretildi. Bununla birlikte, o zamanlar bolivarlar ihracat için yalnızca nispeten küçük bir öneme sahipti. O zamanki kurucu Jose F. Rocha öldüğünde, marka ailesi tarafından Cifuentes’e satıldı. Puroların üretimi, Partagás ile aynı yetenekli torcedores tarafından taşındı ve yuvarlandı . Purolar ünlerini bu fabrikada kazandılar.

Devrimden Sonra Bolivarlar

Küba Devrimi’nden sonra da üretilmeye devam edilmiş ve 70’li yıllarda bazı çeşitlerin üretiminin durdurulması dışında üretimi değişmeden kalmıştır. Bolivarların devrimden sonraki tarihi çok olaysızdı. Birkaç format aşamalı olarak kaldırıldı ve karışım zamanla biraz daha hafif hale geldi. Milenyumun başında purolar, Küba puro markalarının ihracatının toplam yüzde ikisini oluşturuyordu.

Güçlü, geleneksel bir puro

Bolivar, biraz daha güçlü puroları tercih eden uzmanlar arasında popülerdir. Orijinal, geleneksel puroları sevenler ve eski tarz puroları tercih edenler bu purolarla doğru bir seçim yapmışlardır. Güçlü olmaları nedeniyle, Bolivar’ın daha uzun süre saklanma potansiyeli çok yüksektir.

Bolivar’ın ticari markası, ağır aromalar ve tatlı, güçlü tütün tadıdır. Bolivar yeni başlayanlar için pek uygun değil. Bolivar, dünyanın en güçlü puroları arasındadır.