2013 E-Ticaret Trendleri ve Tüketici Alışkanlıkları Analizi

0
643

Türkiye’de 4216 işletmeye e-ticaret altyapısı sağlayan Ideasoft, 2013 KOBİ e-ticaret raporunu yayınladı. Raporda Türkiye’deki e-ticaret trendleri ve tüketici alışkanlıklarıyla ilgili dikkat çekici bilgiler yer alıyor.

Ideasoft hizmet verdikleri e-ticaret sitelerinin bir yıl içinde toplam 1 milyon 50 bin sipariş aldıklarını ve 11 milyon 500 bin adet ürünle 2 milyon 480 bin üyeye ulaştıklarını söylüyor. Sektörel e-ticaret trendlerine baktığımızda ise dikey büyümede en hızlı yol kat eden sektör hırdavat olarak öne çıkarken onu kozmetik ve otomotiv izliyor.

Geçtiğimiz yıla göre mağaza adedi bakımından en hızlı büyüyen sektörlerin başında ise tekstil geliyor. Dikey mağaza adedinde tekstili sırasıyla hırdavat ve otomotiv takip ediyor.


E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerinde en çok tercih edilen ödeme yöntemi %68 ile kredi kartıyken havale/eft ikinci sırada geliyor. %12 oranla kapıda ödeme üçüncü sırada yer alırken mobil ödeme ve mail order çok düşük yüzdelerle karşımıza çıkıyor.

Kredi kartı ile yapılan online ödemelerde en fazla tercih edilen yöntem tek çekimle ödeme olarak öne çıkıyor. Taksitle kredi kartı ödemesine sıcak bakanlar ise genellikle 6 taksitli ödeme planlarını tercih ediyor. Taksit sayısı arttıkça bunların tercih edilme oranı da azalıyor.