Facebook Reklam mı Adwords mü?

0
663

Facebook, 2013’ün ikinci çeyreğine dair finansal raporlarını açıkladı. Elbette bilişim alanında bir dünya devi olan sosyal ağın açıkladığı bu rakamlar, sadece hissedarlarını ilgilendirmiyor. Ortaya konan verilerdeki artış oranları, artış hızları, kullanıcı tercihleri gibi onlarca detay, tüm sektörü bağlar nitelikte…

facebook-reklami-mi-adwords-mu (2)Biz ise bu rakamlardan bir detay çalışması yapalım ve hem ajansların, hem de markaların işine yarayacak bir karşılaştırmalı değerlendirmeye imza atalım :

Öncelikle kaba rakamlar: Facebook’un aktif kullanıcı sayısı 1.11 milyar kişiden 1.15 milyar kişiye yükseldi.

Günlük aktif kullanıcı sayısı ise 665 milyondan 669 milyona çıktı. En fazla artış Asya ülkelerinde görünüyor.

Mobil kullanıcı sayısında da, masaüstü kullanıcılarına göre artış göze çarpıyor.

Şirketin toplam gelirleri ise %53 gibi dev bir artışla 1.81 milyar Dolar’a çıkmış. Bunun tam 333 milyon Dolar’ı ise net kar.

Şimdi asıl konumuza gelelim:

Rapora göre reklam gelirlerinden yaklaşık 1.5 milyar Dolar kazanılmış.

Bu rakamın %41’ini mobil kullanıcılar oluşturuyor. (Oysa en iyimser tahminler bile mobil gelirinin %35’i geçmeyeceği kanısındaydı.)

Şirket yetkilileri de mobil reklamlara ilginin çok fazla olduğunu dile getiriyor.

Öte yandan bu rakamlar gelecekteki uygulamayı da biçimlendiriyor. Örneğin haber akışına eklenen reklamlara hem reklamveren, hem kullanıcıların gösterdiği ilgiden memnun olan sosyal ağ, içeriğin %5’ini reklam olarak göstermeyi hedefliyor.

Peki reklamverenler, yani markalar için bu neyi ifade edecek? Facebook reklamlarına daha yüksek bütçe ayırmanın zamanı geldi mi? Yoksa “benim sadık yarim Adwords’tür.” mü denilecek?

Facebook’a mobil yolla ulaşan kullanıcı sayısı her ay 819 milyon, günde ise 500 milyon.

Normal bir Facebook kullanıcısı her gün 29 dakikasını siteye ayırıyor.

Üstelik kullanıcı sayısı 130 milyonu aşan Instagram da, çok yakında Facebook reklamlarına entegre olacak.

Peki Google’da durum ne?
Google’ın açıkladığı 2013 2. çeyrek finansal raporlarına göre, 14.1 milyar Dolar gelir elde eden şirket, %19’luk artışla tam 3.23 milyar Dolar kar elde etmiş.

Tabi burada, Google’ın tablet ve cep telefonundan tutun da, gözlük ya da insansız otomobil gibi geniş bir ürün yelpazesi bulunduğunu gözardı etmemek lazım. Bu yüzden bu paraların içinde bizi ilgilendiren; reklam gelirleri kalemi:

Google’ın reklam gelirlerinde düşüş var. Tıklama başına ücretler (CPC), geçen yılın aynı dönemine göre %4 düşüş kaydetmiş. Görüntüleme rakamları artarken, tıklama başına ücretlerde düşüş olması, kullanıcıların Google Adwords reklamlarına giderek daha az ilgi göstermesi olarak yorumlanıyor.

Özellikle mobil kullanıcıların artış gösterdiği görülen grafikteki bu gelir düşüşü, Google’ı yeni önlemler almaya ve çözümler bulmaya itecektir. Nitekim kısa zaman önce, masaüstü ve mobil reklamlar için tek çözüm öneren Enhanced Campaings (Geliştirilmiş Kampanyalar) özelliğini duyuran Google Adwords, 2014’te reklam gelirinin yarısını mobilden elde etmeyi hedefliyor.

Facebook Reklamı Mı? Adwords Mü?
Kısacası, rakamlar göz önüne alındığında, reklamverenler için Facebook’un giderek yıldızının parladığı, Google’ın ise düşüşe geçtiği ortada. Ancak bu değerlendirmeyi yaparken bir not; Google’ın stratejisi toplam gelirlerinin %97’sini kendi servisleri (Android, Google Play, Adwords vb.) üzerinden elde etmek. Yani düşüşü tersine çevirecek hamleyi kısa zamanda yapacaklardır.

Peki markalara bu noktada kesin öneri ne olabilir?
Google Adwors reklamlarını koruyarak devam ettirmeleri, Facebook reklamlarına ayırdıkları bütçeyi ise arttırmaları.