Partagas Puroları

0
81

1845 yılında kurulan Partagás, Küba’daki en eski purolardan biridir. Puro markası, en iyi kalitesiyle ikna eder ve farklı güçler ve formatlar sayesinde her duruma uygundur. Küba puro markası, kuruluşundan bu yana puro üretimini kesintisiz sürdüren ve bugüne kadar satışını başarıyla gerçekleştiren tek markadır.

Partagás: Gerçek bir puro aile işletmesi

Küba’daki puro fabrikalarının en büyüğü muhtemelen Partagás fabrikasıdır. Partagás, 1827’de Don Jaime Partagás Ravelo tarafından kuruldu. Başlangıçta fabrika, daha çok aile şirketinin üretiminin doğrudan satıldığı küçük bir dükkandı. Aile konutu, chinchalito olarak da adlandırılan dükkana entegre edildi. Purolar muhtemelen yatak odasının ve oturma odasının arka tarafında sarılıp dükkânda satılıyordu. Bu puro mikro kozmosunda neyin büyüdüğünü hayal ettiğinizde inanılmaz derecede heyecan verici.

Birkaç yıl sonra, 1845 civarında, üretim tesisi Havana’daki 60 Industria Caddesi’ne taşındı. Küba’daki en eski puro fabrikası bugün hala orada bulunuyor. Don Jaime başından beri çok başarılıydı. En başından beri en büyük puro üreticilerinden biriydi. Başlangıçta fabrikanın adı “Real Fábrica de Tobaco Partagás” – Royal Tobacco Factory Partagás idi. Efsaneye göre Don Jaime, o sırada müşterileri arasında Avrupa’dan birçok yüksek rütbeli soyluyu saymayı başardı.

1860 civarında puro, puro tarihini yeniden yazdı. İlk okur Küba’da bir puro fabrikasında hizmete başlamış ve böylece bugün de sürdürülen bir geleneği oluşturmuştur. O zamanın okuyucularından tekdüze işleri biraz daha eğlenceli hale getirmeleri değil, aynı zamanda eğitim vermeleri isteniyordu. Efsaneye göre 1868’de Don Jaime, tütün tarlasında kıskanç bir rakip tarafından vuruldu. Ancak bu mesele muhtemelen purolarla ilgili değil, kadın meseleleriyle ilgiliydi. Birkaç gün sonra aldığı yaralara yenik düştü.

Birkaç sahiplik değişikliği, Partagás puro markasının kalitesine zarar veremez

Aile şirketi 19. yüzyılın başında birkaç kez satıldı ve sık sık el değiştirdi. 1940’larda Cifuentes ailesi şirketin servetini devraldı. 1950’lerde yine sahibi değişti ve dünyaca ünlü markalar Bolivar ve La Gloria Cubana, Partagás ile tek çatı altında birleşti. Küba Devrimi sırasında Partágas fabrikası, H.Upmann’dan sonra en büyük ikinci ihracat fabrikası haline geldi . 1961’de Cifuentes ailesi, Küba devriminin kargaşasından sonra Küba’yı terk etti. Partágas, Bolivar, Ramón Allones ve La Gloria Cubana markalarının üretimine devam edildi. Habanos SA Montecristo , Romeo y Julieta’nın diğer markaları ileve H.Upmann, Partágas, Küba’nın en çok satan puro markalarından biridir.

Partagás, Küba puro pazarında yaklaşık %10’luk bir paya sahiptir. 150. doğum günü 1995 yılında kutlandı. Partágas 8-9-8 veya Partágas P No. 2 Partágas E No’yu taşıyoruz. 2, No. 5 veya D No. Aralığımızda 4. Partágas fabrikasından gelen purolar, bir meraklının iyi stoklanmış hiçbir puro kutusunda eksik olmamalıdır.