Ahrefs Nedir ve Ahrefs Nasıl Kullanılır?

0
991

Ahrefs Nedir ve Ahrefs Nasıl Kullanılır? Ahrefs, 2011 yılında backlink analizine odaklanan bir SEO aracı olarak geri döndü. Bugün sadece arka bağlantı istihbaratı için değil, aynı zamanda SEO denetimleri, içerik pazarlama analizi ve bağlantı keşfi için kullanılmaktadır.

Ahrefs kimler kullanmalıdır?

Mevcut bilgi miktarı ve sunulan işlevsellik nedeniyle Ahrefs en çok kullanan kişiler için en uygun seçenektir:

 • SEO ajansları / dijital pazarlama ajansları
 • Şirket içi dijital pazarlama ekipleri
 • İçerik pazarlama ekipleri

Alanları analiz etme konusuna ilgi duyan kullanıcılar için daha düşük bir bütçeye daha uygun başka araçlar da vardır.

Ahrefs’i Ne Zaman Kullanmalıyım?

Ahrefs bir geri analiz aracı olarak başladı, ancak zamanla ekip, verileri analiz etmenin diğer yollarını sağlamak için kazandıkları büyük veri setini kullanabildi. Böylece, geri bağlantılarınızı analiz edebilir, anahtar kelime sıralama pozisyonlarını, anahtar kelime araştırma ve içerik analizini inceleyebilirsiniz.

Aslında Ahref’leri Nasıl Kullanırım?

Başarıyla giriş yaptıktan sonra, gösterge tablonuzla tanışacaksınız. Belirttiğiniz alanların Ahref’teki metrik kümesindeki değişiklikler için izlendiği devam eden projeleri ayarlayabilirsiniz.

 • Etki Alanı Sağlık, erişilebilirlik, tarana bilirlik ve meta veri ihlalleri gibi SEO yönlerini dikkate alan bir Ahrefs puanıdır.
 • URL Değerlendirme, Moz’un Sayfa Yetkilisi veya Google’ın PageRank araç çubuğu greyderine benzer bir şey için proxy olarak çalışır. Bu tür metriklerde olduğu gibi, bu araçlar da resmi bir puanı değil referans noktasıdır, bu nedenle yalnızca bir kılavuz olarak kullanılmalıdır. Kullanılabilir büyük miktarda veri göz önüne alındığında, bu, ‘Google SEO Puanı’ ile karıştırılmamasına rağmen oldukça doğru olmalıdır. URL Derecelendirmehakkında yararlı olan, mevcut alan adının ne kadar iyi karşılaştırıldığına bağlı olarak, 30/60/90/180 günlük aralıklarla renk kodları yeşil / kırmızıya dayalı bir karşılaştırma sağlamasıdır.
 • URL Derecelendirmesinebenzer şekilde, Etki Alanı Derecelendirmesi, Ahref’lerin alan adınızı değerlendirmesini sağlar.
 • Geri Linklerve değinen Alanlar veri geri yılında kâr ya da zarar göstermek veya yönlendirme alanları önceki dört hafta boyunca olmuştur.
 • Organik Anahtar Kelimeler, alan adınızın sıralama yaptığı anahtar kelimelerin sayısını gösterir.

Pozisyonlar İzleyici

Gelen Pozisyonlar Tracker sekmesi, anahtar kelime sıralama performansını inceleyebilirsiniz. Gösterge tablosuna girildiğinde, sıralama ve sıralama değişiklikleri içindeki tüm anahtar kelime hareketlerinin ve değişikliklerinin bir özetini (örneğin 1-3 ve 4-10 arasındaki konumlar) görürsünüz.

Masaüstü ve mobil konumların yanı sıra anahtar kelimenin üst sıralamasındaki sayfaları üzerinde rapor edilir. Çoğu Ahrefs raporunda olduğu gibi, verileri düzenlemek için Excel’i kullanmayı da seçebilirsiniz

İçerik Uyarıları

İçerik Uyarıları, İçerik Gezgini bölümünde aşağıda açıklanmıştır. Gösterge tablosunun bu alanı, bir konuyla ilgili ayarladığınız uyarıları görüntülemenize olanak tanır.

Bağlantıları Reddet

Önceden mevcut olan reddedilen dosyanızı buraya yükleyin ve Site Explorer aracında gezinirken ve reddedilen dosyanıza eklemek istediğiniz alanları tanımladığınızda dosyayı ekleyin. Kesip yapıştırın.

Email bildirimleri

Bu, aşağıdakilerle ilgili e-posta bildirimlerini ayarlamanızı sağlayan çok kullanışlı ve basit bir arabirimdir:

 • Etki Alanı Sağlığı
 • Yeni / Kaybedilen Backlinkler
 • Pozisyonlar İzleyici

Ayrıca hangi gün, hafta veya ay için hangi konuların (Tüm / Kritik / Kritik Olmayan) ve hangi geri bağlantıların (Tümü / Yeni / Kaybed) bildirilmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.