Google Benim İşletmem Rehberi

0
1032

Özellikle küçük ölçekli hizmet  sunan yerel işletmeler için dijital pazarlama bütçesi genellikle düşüktür. Bu yüzden düşük maliyet ile en yüksek faydayı elde etmek oldukça önemlidir. İşte bu yazımızda tam bu kavram üzerine kurulmuş bulunuyor. Hiç bir ödeme yapmadan, ücret ödemeden, profesyonel bir ajans ile çalışmadan, yerel işletmeniz için site sahibi olmadan google yerel arama sonuçlarında çıkabilir ve müşterilerinizi artırabilirsiniz. Hadi başlayalım !

Google my business nedir, ne işe yarar ?

İşletmelerin bir internet sitesine bile sahip olmasına gerek olmaksızın google ‘a listelenmesine olanak sağlayan tamamen ücretsiz ve kolay kullanışlı bir sistemdir. Özellikle bölgesel bazlı yerel işyeri sahipleri için son derece önemlidir. Sadece harita sonuçları üzerinden bile ciddi iş potansiyelini yakalamış işyerleri mevcuttur. Ayrıca harika analizler ile insanların size hangi kaynaklardan ulaştığını analiz edebilirsiniz. Yerel seo çalışmasında başarılı olabilmenin bir yöntemi de benim işletmem hesabınızı iyi şekilde optimize etmek olacaktır.

Ayrıca insanlar tarafından işletmeniz için yazılmış yorumları yönetme şansına sahip olursunuz. Firmanız hastane, eczane, pastahane, cafe, restaurant, eğitim kurumu veya alışveriş merkezi olabilir. Her durumda benim işletmem hesabını doğrulamanız ve konumunuzu yönetmeniz sizin için önemlidir.

Benim işletmem’e ( Google business ) giriş nasıl yapılır  ?

Masaüstü bilgisayarlardan https://www.google.com.tr/intl/tr/business/ adresine girerek gmail hesabınızla oturum açarak işyerini ekleyebilir ve doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz cep telefonunda ve diğer mobil aygıtlarda uygulama olarak kullanmak için android telefonlarda google play hesabında google business diye aratabilir yada https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.vega adresinden indirebilirsiniz ios yüklü iphone telefonlarda https://itunes.apple.com/tr/app/google-my-business-update/id853371601?mt=8/ adresinden indirebilirsiniz.

Google harita sonuçlarında nasıl yükselirim ?

Google rehberde yerel işletme girişini kullanmaya başlamak gördüğünüz üzere oldukça kolay.  Google özellikle hizmet bazlı sonuçlarda haritalı arama sonuçları listeleyebilir. Bu durumda haritada ilk sıralarda çıkan işletmeler yada kişiler pastanın büyük bir bölümünü almış olacaktır. Harita sonuçlarında daha başarılı olmak ve ilk sıralarda çıkmak için şunlara dikkat etmelisiniz.

 • Çalışma saatlerinizi doğru şekilde girin
 • Telefon numaralarını mutlaka size ulaşılacak şeklide girin
 • Yayınlar kısmından düzenli olarak dönüşüm sağlayacak içerikler oluşturun
 • Etiketler kısmını sektörünüzle ilgili anlamlı kelimeler yazarak doldurun
 • İnsanların sizi tanımasını sağlayacak kadar fotoğraf girişi yapın. Yüklediğiniz fotoğraf çeşitliliği önemlidir.
 • Hizmet verdiğiniz bölgeleri doğru şekilde tanımlayın
 • Ziyaretçilerinize yorum yazmalarını ve sizi değerlendirmelerini isteyin.
 • Yazılan yorumlara içtenlikle ve doğal bir şeklide cevap verin.
 • İsminiz yazıldığında henüz çıkmıyorsanız muhtemelen marka isminizin belirli bir aranma seviyesine çıkması gerekmektedir. Bu yüzden sizden yol tarifi isteyen müşterilerden haritalar kısmına firma ismini yazarak yol tarifi almalarını isteyin.

Google haritalara yer nasıl eklenir ?

 • Benim İşletmem hesabın giriş yapın, yoksa kayıt olun
 • İşletmenizi aramak için firma ismini girin ve arama yapın
 • Başka birinin işletmenizi doğrulamış olduğunu belirten bir iletişim görürseniz Bir işletme girişinin sahipliğini isteme yardım sayfasına gidin.
 • İşletmenizi menüde listelenmiş olarak görmüyorsanız Hayır, bunlar benim işletmelerim değil veya İşletmeyi doğru olarak girdim seçeneğini tıklayın. Sonrasında, işletmenize ilişkin bazı ayrıntıları girmeniz istenir. Doğrudan işletmenize ulaşılmasını sağlayacak doğru, eksiksiz bir açık adres ve telefon numarası girdiğinizden emin olun.
 • Gönder seçeneğini tıklayın.

Google business bilgi sekmesi altındaki kısımları nasıl doldurmalıyım ?

Bu bölümde öncelikle birincil kategorileri ve ek kategorileri doğru şekilde tanımlayın. Sonrasında firma çalışma saatlerini , telefon numaralarını yine aynı sayfadan etiket tanımlamalarını da spame sebep olmayacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu sayfada yine işletmenizin haritalarda ve google arama sonuçlarında nasıl göründüğünü görüntüleyebilirsiniz.

Yerel işletme girişinde video yayınlayabilir miyim ?

2018 yılı Ocak ayından itibaren artık mybusiness hesabınızla video da yayınlayabilirsiniz. Böylece arama sonuçlarında ve harita sonuçlarında ziyaretçilerin karşısına videolar ile de çıkabilirsiniz. Böylece markanızı daha fazla insana güzel bir sunum ile izletebilirsiniz.

Analizler başlığında hangi analizleri yapabilirim ?

Bu sayfada müşterilerin veya işletmenizi arayanların sizi ne şeklide bulduklarını tarihsel olarak görebilirsiniz. Yine arayanların sizi harita sonuçlarında mı yoksa arama sonuçlarında mı gördüğünü sayısal olarak bulabilirsiniz. Ziyaretçilerin sitenize tıklama, telefonla arama, yol tarifi isteme gibi ne tür etkinliklerde bulunduğunu görebilirsiniz. Fotoğraf görüntüleme analizleri, telefonunuzu arama analizleri gibi detaylı istatistiklere göz atabilirsiniz.

Benim işletmem Yorum yönetimi

Müşterilerin veya ziyaretçilerin sizi nasıl yorumladığını bu bölümde görüntüleyebilirsiniz. Yine yorumlara cevap yazabilirsiniz ancak olumsuzda olsa her hangi bir yorumu silemezsiniz. Olumsuz yorum saldırılarına karşı çıkar çatışması bildiriminde bulunabilir uygunsuz olarak işaretleyebilirsiniz. Olumsuz harita yorumları ile firmasını kapatmak zorunda bile kalan işletmeler bulunmaktadır. O yüzden özellikle hizmet bazlı bir firma iseniz müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmanızı öneririz.

Gogle my business yorumlara kapatmak mümkün mü ?

Hayır . Google yerel sonuçlarında çıkan bir benim işletmem sonucunu yorumlara kapatmak şimdilik mümkün değildir. Sadece yorumlara cevap yazabilir ve beğenmediğiniz yorumları google ‘a bildirebilirsiniz.

Google Benim İşletmem İşletme Doğrulama Takımı telefon numarası ?

Google My Business için iletişim merkezi telefon numarası tarafından arandığınızı anlamak için sizi arayan numaranın 0212 705 8597 numaralı telefon olması gerekir. 705 85 97 nolu telefondan  Google Benim İşletmem ile ilgili bir çağrı mı aldı iseniz endişe etmeyin bu google ‘ın iş ortağı olan Competence Call Center (CCC) operatörüne ait bir numaradır. Size telefonda verilen kodu işletme hesabınızda şimdi doğrula bölümüne girerek konumu doğrulama işlemini sonlandırabilirsiniz. Tüm çabalarınıza rağmen doğrulama kodu adresinize gelmiyor ise makale içinde yer alan iletişime geçme kısmındaki gerekli adımları uygulayabilirsiniz.

Harita sonuçlarına internet sitesi nasıl eklenir ?

Yerel web sitesi adresini ekleyerek müşterilerin onlara en yakın konumda sipariş vermelerini, rezervasyon yapmalarını, randevu almalarını veya menüye bakmalarını kolaylaştırın. Artık Google Benim İşletmem API’si veya kontrol paneli ile benzersiz URL’ler ekleyebilirsiniz.  Bunun için lütfen aşağıdaki adımları takip edin.

 • Google Benim İşletmem‘de oturum açın.
 • Düzenlemek istediğiniz girişi seçin.
 • URL bölümüne tıklayın.
 • Uygun alanlara URL’leri girin.
 • Uygula’yı tıklayın.

Google’da işletme bilgilerinizin kontrolünü ele almak için atmanız gereken ilk adım, konumlarınız için hak talebinde bulunmaktır. Güvenilir ve güçlü girişler müşterilerinizi daha iyi bilgilendirir ve daha iyi etkileşim yaratırken konumunuz hakkında doğru ve güncel bilgilere sahip olmalarını sağlar.

Google business Hak talebinde nasıl bulunulur ?

Google’da işletme bilgilerinizin kontrolünü ele almak için atmanız gereken ilk adım, konumlarınız için hak talebinde bulunmaktır. Güvenilir ve güçlü girişler müşterilerinizi daha iyi bilgilendirir ve daha iyi etkileşim yaratırken konumunuz hakkında doğru ve güncel bilgilere sahip olmalarını sağlar.

Google rehberde yayın oluşturma naslı yapılır ?

Google ‘da ki görünürlüğünüzü artırmak ve ziyaretçilerinize daha fazla bilgi sunmak için yayın oluşturma seçeneğini kullanabilirsiniz . Böylelikle işletmeniz ile ilgili yeni bir haberi, referansı veya etkinliği kolaylıkla duyurma şansınız olur. Google Arama ve Haritalar’da yayınlanan bu bildiriler oldukça önemlidir. Peki adım adım google işletme yayını nasıl oluşturulur ?

 • Benim İşletmem hesabında oturum açın.
 • Birden daha fazla konum sahibi iseniz yönetmek istediğiniz konumu seçin.
 • Seçtiğiniz işletme yani konum için Yayın oluştur seçeneiğini tıklayın.
 • Sonraki adımda yayınınıza fotoğraf, metin, etkinlik ve düğme ekleme seçenekleri sunulur. Her alanı tıklayıp gerekli bilgileri girin.
 • Gönderiyi oluşturduktan sonra önizlemesini görmek için Önizle‘yi tıklayın. Düzgün görünüyorsa ekranın sağ üst köşesindeki Yayınla‘yı tıklayın.

Geçmişte oluşturduğunuz yayınları görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve istiyorsanız her zaman silebilirsiniz.

İşletmem hesabına nasıl yönetici nasıl eklenir ?

Çok sayıda şubelere sahip büyük bir firmanız var. Ve google haritalardaki konumları ilgili lokasyonda bulunan firma personeline yönettirmek istiyorsunuz.  Çok sayıda konum yönetenler için firma girişlerini birlikte yönetmek için iş arkadaşlarınızı ekleyebilir veya davet edebilirsiniz. Peki benim işletmem hesabına nasıl yönetici eklenir adım adım aşağıda bulabilirsiniz. Toplu yükleme ile ilgili detaylı bilgi ve kolayca e-tablodan tüm yerleri kolayca eklemek için yardım safyası https://support.google.com/business/answer/3370250

 • Google Benim İşletmem’de oturum açın.
 • Kart görünümünü kullandığınızdan emin olun.
 • Yönetmek istediğiniz girişi seçerek Konumu yönet’i tıklayın.
 • Menüden Kullanıcılar’ı tıklayın
 • Görüntülenen pop-up kutusunun sağ üst köşesinde, “Yeni yöneticiler davet edin” simgesini tıklayın.
 • Kullanıcının rolünü seçin.
 • Davet et’i tıklayın

Google Benim İşletmem ( Harita ) için doğrulama kodu gelmedi ne yapabilirim ?

Doğrulama kodunun gelmiyor olmasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygın olanı adres alanını yanlış doldurmuş olmanız ve bu nedenle size postanın ulaşamamasıdır. Bu sorunu ise doğru adrese yeniden doğrulama kodu talep ederek çözebilirsiniz. Eğer telefon ile doğrulama seçeneği aktif olan bir sektörde çalışıyorsanız zaten böyle bir sorununuz olmayacaktır. Yine bazı girişler inceleme bekliyor olarak görüntülenebilir, bu durumda bir google çalışanı yaptığınız girişi manuel olarak kontrol ediyordur.

İşlteme doğrulama yöntemleri

 • Posta kartı ile doğrulama ( genellikle bu seçenek aktif olur )
 • Anında doğrulama ( çok az işletme türü için geçerlidir )
 • Telefon ile anında onaylama ( çok az işletme türü için geçerlidir )
 • Eposta yolu ile doğrulama
 • 10 şubeden daha fazla konumu doğrulama

Adres doğrulama kodu içeren posta kartı geldiğinde hangi işlemleri yapmalıyım ?

http://google.com.tr/isletmemidogrula adresine girerek gelen 6 haneli dijital doğrulama kodunun girilmesi gereken kutuya kodu girmeniz yeterli. Her hangi bir aksilik olmazsa giriş başarılı ile doğrulanmış olacaktır. Artık işletmenizin doğrulanmış bir sahibisiniz tebrikler.

Sitem var yine de google business hizmetini kullanmam gerekir mi ?

Kesinlikle kullanmanız gerekir. Bazen haritalarda ve sıfırıncı sıra denilen Google My Business, işletmenize Google’da herkese açık bir kimlik ve varlık kazandırarak mevcut web sitenizi destekler. İşletmenizle ilgili sağladığınız bilgiler Google Arama’da, Google Haritalar’da ve Google+’da görünebilir.

Harita sonuçlarında adwords reklamı nasıl verilir ?

İşletmem hesabınızda bulunan bir reklam oluştur menüsüne tıklayarak adwords hesabınız ile google haritalı arama sonuçlarında reklam verebilirsiniz. Böylece farklı bir kaynaktan da trafik elde etmiş olursunuz.

Google mybusiness hizmeti ücretli mi ?

Google tarafından yerel firmaların daha kolay bulunulmasını sağlayan mybusiness hizmeti tamamen ücretsizdir. Bu hizmeti kullanarak dilediğiniz sayıda şube ve firma ekleme şansına da sahip olabilirsiniz.

Google harita sonuçlarında benim adresimde başka bir firma çıkıyor ?

Google’da işletme bilgilerinizin kontrolünü ele almak için atmanız gereken ilk adım, konumlarınız için hak talebinde bulunmaktır. Güvenilir ve güçlü girişler müşterilerinizi daha iyi bilgilendirir ve daha iyi etkileşim yaratırken konumunuz hakkında doğru ve güncel bilgilere sahip olmalarını sağlar. Bir işletme girişinin sahipliğini isteme ile ilgili google dökümanına ulaşmak için https://support.google.com/business/answer/4566671?hl=tr adresine gidebilirsiniz.

Google business ( benim işletmem ) sonuçlarında telefon numaram yanlış görünüyor nasıl düzeltebilirim ?

Aynı şeklide öncelikle olarak my business hesabında gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. Henüz google my business hesabınız yok ise bir kaç ayrı hesaptan geri bildirimde bulunarak sonucunu bekleyebilirsiniz. Ancak bu garantili bir yöntem olmayacaktır.

Anahtar kelimeyi firma ismi gibi kullanmayın

Sektörünüzde kullanılan bir anahtar kelimeyi firma ismi gibi doğrulayabilirsiniz. Bunu başarmış olsanız bile geri bildirimler sonucu gmail hesabınıza bağlı tüm doğrulanmış işletmelerin ceza almasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden işletme girişlerinin google kalite yönergelerine oyduğuna emin olun https://support.google.com/business/answer/3038177

Google benim işletmem ( mybusiness ) kullanmak için fiziksel iş yerine ihtiyacım var mı ?

Hayır google benim işletmemi kullanabilmek için fiziksel ofisiniz olması gibi  bir zorunluluk bulunmamaktadır.  Home ofis olarak çalışan işinizi evden yürüten biri olabilirsiniz ya da bir hizmet bölgesi işletmesine sahip olabilirsiniz. Bu durum sizin için olumsuzluk doğurmayacaktır, bilgileri adresiniz olmasa bile google ‘da listelenecek şeklide oluşturabilirsiniz.

Google My business iletişim merkezi ile telefon görüşmesi nasıl sağlanır ?

Direkt olarak google benim işletmem merkezinin telefon numarasına ulaşmanız mümkün değildir. Ancak aşağıdaki adımları takip ederek my business departmanı ile görüşme sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde yardıma ihtiyacınız olan konuların detay bilgilerini https://support.google.com/business/?hl=tr#topic=4539639 sayfasından görebilirsiniz.

 • Google My Business İş bilgilerinizi düzenleme sayfasından “Bize Ulaşın” bölümün seçin,
 • “İşletmemin sahipliği veya işletmeme erişim” tıklayın.
 • “Diğer sorunlar” seçeneğine gelin
 • “Çağrı isteğinde bulunun” tıklayın. ( Beni arayın seçeneğinde bir google çevrim içi uzmanı sizi kendi dilinizde yardımcı olmak için telefon ile arama seçeneğidir . Bu bölümde ister eposta , ister telefon ile aranma talebi ulaştırabilirsiniz. )
 • Firmayla ilişkinizi tanımlayın ve Google My Business hesabını nasıl yönettiğinizi belirleyin.
 • Bilgileri doldurun ve “Beni Ara” butonu seçin

Sonuç olarak ; Uzun bir süre google benim işletmemin yıldızı parlamaya devam edcek görünüyor. Ve insanların bir çoğu sitenize girmeye gerek duymadan size bu kanal aracılığı ile ulaşabilecek gibi görünüyor.