Google Adwords’ün Yeni Yüzü: Google Ads

0
1090

Google, son yıllarda reklam verenlerden aldığı geri bildirim doğrultusunda, ürünlerini daha anlaşılır ve basit bir hale getirmek için yeniden markalaşma yoluna gidiyor.
Google, reklam ürünlerini Google Ads, Google Marketing Platform ve Google Ad Manager olmak üzere 3 ana markaya ayırma kararı aldı.

Google Adwords olarak kullandığımız platform 24 Temmuz itibariyle Google Ads’e dönüşüyor. Google’ın amacı yeni marka ile tüm reklam platformlarını birleştirmek ve bu sayede reklam verenlere daha kullanışlı bir panel sağlayabilmek. Bu platform ile Google sahip olduğu geniş skaladaki herhangi bir alanda reklam yapılabilmesine olanak tanımış olacak. Yani sadece bir isim değişikliği değil aynı zamanda reklam verenler için onları en iyi şekilde yönlendirecek bir platform haline gelmiş olacak. Özellikle devreye giren akıllı reklamlar sizi en iyi şekilde yönlendirebilecek.

Ramaswamy Google Ads için, “Google’dan tüm alanda reklam almak isteyen reklam verenler için ön kapı” tanımlamasını yapıyor.

Google Ads ile hayata geçirilecek en önemli özellik ise, Smart Campaigns adı verilen Akıllı Kampanyalar olacak. Reklam verenlere oldukça kolaylık sağlayacak bu özellik, beklenen reklam hedefi çerçevesinde görselleri, metinleri ve detaylı hedeflemeleri makine öğrenimi sayesinde gerçekleştirebilecek ve gerekli iyileştirmeleri sağlayabilecek. Tabii ki reklam verenler yüzde yüz güvenle bu özelliği kullanabilecekler mi, bunu zaman içinde göreceğiz. Ancak yapay zekanın hayatımızda kendini iyice hissettirmeye başladığı bu dönemde, bu özellikten bir yarar beklememek biraz gerçekleri halı altına süpürmekle eş değer olacaktır.

Teknolojideki ilerlemeleri kendi panellerine entegre etmeyi başarabilen Google pazarlama araçları, dijitalde var olan bütün sınırları ya da zorlukları kaldırma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Bir diğer karşımıza çıkan ana marka ise, internet üzerinde reklam vermek isteyen markalara ya da gerçek kişilere reklamlarını yayınlamak isteyecekleri potansiyel siteleri işaret eden bir Google hizmeti olan DoubleClick Digital Marketing ve sitenize gelen tüm ziyaretçilerin genel durumunu, hangi cihazları kullandıklarını görmenizi sağlayan Google Analytics 360 olarak bilinen platformların Google Marketing Platformu altında birleşmeleri ile oluşan markadır. Bu alanda Display & Video 360 adı verilen bir aracı da içinde bulunduracak bu araç ise DoubleClick Bid Manager, Campaign Manager, Studio ve Audience Center araçlarının birleşiminden oluşuyor. Yani demek oluyor ki artık reklam verenler performans ve ölçüm ekiplerinin birlikte çalışmasına imkan tanıyacak. Tek platform kullanarak tüm Google pazarlama araçlarını takip edebilecekler.

Son olarak karşımıza çıkacak olan marka ise, Google Ad Manager. Google Görüntülü Reklam Ağı ile reklam satın alma ve satma konusunda iş ortaklığı yapan gerçek zamanlı bir pazar olan ve reklam verenlerin internetteki görüntülü reklamlar için teklif verebilecekleri başka bir pazarı temsil eden DoubleClick Ad Exchange ve web sitelerine, mobil web sayfalarına, mobil uygulamalara, oyunlara veya bunların bir kombinasyonuna yayınladığınız reklamlarınızın yönetimini kolaylaştıran, kapsamlı bir barındırılan reklam sunma platformu olan DoubleClick for Publishers araçlarının birleşmesinden oluşuyor. Bu da Programatik reklam satın alımının daha çeşitli reklam türlerine entegre edilmesi için tasarlanmış oluyor.

Yapılan tüm değişiklikler ve birleştirmeler sonucunda net olan bir şey varsa o da “DoubleClick” markasının artık tarihe karıştığıdır. Bunun yanında yapılan açıklamalarda yer almayan Admob ve AdSense markalarının devam edeceğini söyleyebiliriz.