İçerik Pazarlamada Gazetecilerden Alınması Gereken 7 Ders

0
508

Bazı haber hikâyeleri, özellikle tüketicilerin birçok konu hakkında fikir sahibi olmaya ve fikirlerini paylaşmak için ısrarcı olmaya başladıkları bu dönemde, içerik paylaşımlarını bize sunan en yaygın araçlardır. Bu tür haberler viral içeren içerik stratejileridir ve kaçınılmaz olarak viral oluşturmak için benzer parçaları bir araya getirmeye yardımcı olur. İşte, 7 maddede gazetecilik ile içerik pazarlama arasındaki benzerlikler:

1. ‘’Manyetik’’ Bir Başlık Yazmak
Başlığınız, içeriğinizin muhtemel okuyucular tarafından okunmasını sağlayacak bir numaralı ve belki de tek faktördür. İlgi uyandıran bir başlık olmadığında, yazının geri kalanı gözden rahatlıkla kaçabilir. İlgi uyandıran bir cümle, arkasındaki cümlenin de okunmasını sağlar. Gazeteciler ve editörler, okuma talebini yükseltecek, çarpıcı başlıklar bulmakta uzmandırlar.

2. Meraklı Olun
Gazeteciler, haberleri hakkında her zaman daha çok bilgi almaya çalışır. Yaptıkları haberler okuyucularına ulaşamayacak olsa bile, o haberlerin önemli olabilecek her ayrıntısını araştırırlar.
Aynı şekilde, siz de tüketicilerinize yüzeysel değil; içi dolu içerikler sunmalısınız.

3. Kendi Araştırmanızı Kendiniz Yapın
Eğer merak uyandırmayı başardıysanız, bu ilgiyi güçlü bir araştırmayla beslemelisiniz. Yazdıklarınız sabit konular olmadığı sürece içeriğinizi onaylamak için istatistiklerden, verilerden ya da tecrübelerden yararlanmalısınız.

4. Geniş Bir Okuma Listesi Oluşturun
Gazeteciler yazdıkları kadar okur da. Siz de aynı şekilde alanınızdaki son gelişmeleri takip etmelisiniz. Rakip firmaların blog sayfalarını gözden geçirmelisiniz. İyi bir okuyucu olursanız, bu özelliğiniz içerik pazarlamanıza efor ve fikir kazandıracak ve ayrıca diğerleri tarafından zaten işlenmiş konuları tekrar işlemenize engel olacaktır.

5. Temel Bir İçerik Belirleyin
7/24 aktif bir şekilde değişen haber silsileleri arasında yaşıyorken, ölümsüz kabul edilebilecek bazı haberler, durumlar vardır. Unutulmayanlar, tipik olarak, uzun dönem yatırım getirisi (ROI) sağlar ve hedefe doğru yol alan SEO analizleri üzerinde bu paylaşımların payı yüksektir. Ölümsüz, unutulmayan içeriğiniz ile güncel içerikler arasında bir denge kurun ve böylece trafiğinizi yukarıya doğru çekin.

6. Kısa ve Öz Olun
Her tüketicinin uzun uzun okumaya vakti olmayabilir ya da sadece sıkılabilir, dolayısıyla pazarlamaya çalıştığınız içeriği tüketiciye mümkün olan en kısa ve açık şekilde sunmaya çalışmalısınız.

7. Unutmayın, Asıl Kozunuz Kalite
Gün bittiğinde, işler önünde sonunda içeriğinizin kaliteli olup olmamasıyla değerlendirilir. Kalite, sadece sizin kısa dönem başarınızı sağlamakla kalmaz; markanızın itibarını ve kişiliğini tanımlar.