Mobil Pazarlama Stratejisi Önerileri

0
485

İnternetin ceplere girmesiyle birlikte markaların mobil alanda aktif olmaları ihtiyaçtan çok zorunluluk haline geldi. Pazarlama stratejilerinde mobil kullanımın yeri de buna bağlı olarak gün geçtikçe büyüyor.

Günümüz toplumunda insanlar daha az dikkat vererek daha hızlı işlem yapmaya meyilli hale geldi. Anlatılmak istenilenler sadece 140 karaktere sığdırılıyor ya da alışveriş yapmak için bir butonun yeterli olmasını bekliyor. Akıllı telefon ve tabletlerle birlikte trafikte, yemekte, konserde internet her daim parmaklarımızın ucunda oluyor.

Cep telefonları ya da tabletlerle internette dolaşırken ise en sık karşılaşılan sorun, boyutlarından dolayı okunamayan metinler, tıklanamayan linkler, gezilemeyen menüler ve görmek için büyütülmesi gereken görseller; kısacası mobil görüntülemeye uygun olmayan web siteleri oluyor. İnternet kullanıcıları online alışveriş yaparken kredi kartı formunu doldurmanın zorluğu nedeniyle hayal kırıklığı içinde alışverişten vazgeçerek sayfayı kapatıyor.

Mobil kullanımın yaygınlaşması, insanların kolaylık ve hız arayışı ile birlikte firmaların da mobile görüntülemeye uygun web sitelerine geçmeleri, buna göre uygulama ve kampanyalar düzenlemeleri zorunlu hale geliyor.

Mobil platformlardan gelen ziyaretçi trafiğine önem vererek, gerekli düzenlemeleri yapan markalar rakiplerine fark atıyor.

Giderek mobilleşen dünyada, web sitelerini tüm ekran boyutlarına optimize etmek ve içeriği görüntüleyen kullanıcıların hangi araç üzerinden gezindiğini ve web sitenizde nerelerde vakit geçirdiğini dikkate almak oldukça önemli hale geldi. Böylece markalar web sitelerinde mobil ya da masaüstü araçların hangisinden daha çok girildiğini ve ziyaretçilerin davranışlarını belirleyerek pazarlama davranışlarını buna göre şekillendiriyorlar.

2013’ün Yükselen Yıldızı: Responsive Web sitesi Tasarımı

İnternet kullanıcıları birbirinden farklı boyutlarda birçok mobil araçtan kendilerine en uygun olanı tercih ediyorlar. Bu durumda web sitenizin sayısız ekran boyutlarının yanısıra farklı işletim sistemleri için de uyumlu olması gerekiyor. Her bir ekran boyutu veya işletim sistemi için farklı optimizasyon seçenekleri web geliştiricilerin başını döndürmeye yetiyor.

Her ekran ve işletim sistemine ayrı optimizasyon yapmak yerine “responsive” yani ekran boyutuna duyarlı tasarımları kullanmak geçtiğimiz yılın en çok kullanılan mobil optimizasyon yöntemi oldu. Her işletim sistemi ve her ekran boyutuna uyum sağlayabilen responsive tasarımlar işiniz ve web sitenize bağlı olarak diğer optimizasyon seçeneklerine göre daha düşük bütçe ve insan kaynağı gerektiriyor.

Tasarımın amaçlarına ulaşabilmek için gelişen teknolojiye ve cihaz özelliklerine ayak uydurmak gerekiyor. Web siteleri ve e-postaların cihaz boyutu ve işletim sistemine uyumlu olarak tasarlanmış olması tüketiciye doğru bir deneyim sağlamak açısından önemi yadsınamadığı gibi responsive tasarımlar da derinlemesine analiz ve müşteri davranışlarının analiz edilmesi ile birlikte sonuç veriyor.

Her pazarlamacının 2014 yılı ajandasında mutlaka mobil optimizasyon çalışmaları ve mobil uygulamalar yer alıyor.

Bu aşamada yapılmaması gereken en büyük hata mobil pazarlama stratejisi oluşturduktan sonra mobil pazarlama uygulamalarını bir yama gibi eklemek oluyor. Mobil pazarlama, pazarlama stratejisi oluşturulurken değerlendirilmesi gereken en önemli konulardan biri ve markaların ilk yapması gereken kendilerini tüketici yerine koyarak strateji oluşturmak.

Tüketicilerin farklı işlev ve yeteneklere sahip mobil araçlarda davranışları farklı oluyor. Bu nedenle pazarlamacıların bir web ya da uygulama tasarımında en iyi sonucu alabilmesi için farklı davranış ve deneyimleri analiz etmesi gerekiyor. Fakat responsive tasarımlar markanın web sitesi konusunda ayrıntılı analizler sunmuyor. Bu da pazarlamacıların web siteleri mobil sitelerde tüketici davranış ve deneyimlerine hâkim olması gerektiği anlamına geliyor.

Özetleyecek olursak; responsive tasarımlar web sitelerin her ekran boyutunda ve her işletim sisteminde iyi bir deneyim sağlaması nedeniyle oldukça rağbet görse de, pazarlamacılar tüketici davranışlarına hâkim olmadığı taktirde sonuç vermeyebiliyor.

Kullanıcı Davranışları ve Gelişmiş Arayüz Tasarımları

İnternet kullanıcılarının web sitenizdeki içerikleri ne zaman ve nasıl görüntülediği önemli bir konu. Kullanıcıların davranış kalıpları ve sayfa akışını izlemeleri web sitesinde düzelmeler yapmanız konusunda son derece yardımcı oluyor.

Kullanıcıların web sitesine ilk ziyaretinden sonra ikinci ziyaretinde nerelerde dolaştığını tespit ederek ve hangi ürünleri hangi sırayla görüntülediğine bakarak web sitenizin tüketici davranışını nasıl etkilediğini gözlemleyebilirsiniz.

Web sitelerinde gezinirken ya da video izlerken harcanan zamanı hesaplamak gibi bazı ölçümleri ele alarak akıllı telefonlar ya da tabletler için ayrı içerikler oluşturabilirsiniz. Akıllı telefonlarda yol tarifleri ya da konum bilgileri gibi uygulamaları daha çok kullanırken, tabletlerde video ve benzeri içeriklere ağırlık verebilirsiniz.

Mobil Reklamlar

Günümüz pazarlamacılarının planlarında geleneksel reklamlara ve sosyal medyaya yer verirken mobil reklamları da düşünmesi gerekiyor. Teknoloji ve trendler ile birlikte hızla gelişmekte olan mobil reklam kullanımı doğru planlamalar ile verimli sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Markaların reklam verirken en çok dikkat ettiği konu reklamlar ile ne mesaj göndereceğinin tespiti oluyor. Mobil reklamlarda da durum farklı değil. Mobil reklam verirken tüketicilerin davranışlarının analiz edilmesi ve buna göre doğru hedef kitleye doğru mesajın verilmesi gerekiyor.

mobil pazarlama önerileri

Dinamik ve interaktif yapılarıyla mobil reklamlar hedef kitleyi marka ile etkileşime sokarak kampanyanın geri dönüşünü anlık bir şekilde gerçekleştiriyor. Mobil reklamların ölçümlenebilir olması ve bütçesinin net olması markaya sağladığı bir diğer avantaj olarak öne çıkıyor.

Mobil reklamlar marka farkındalığını hızlı ve etkin bir şekilde arttırmak, yeni çıkan bir ürünü tanıtmak ya da mobil kullanıcıların marka ile etkileşime geçmesini sağlamak konusunda oldukça faydalı oluyor.

Pazarlama stratejilerinde önemli yer almaya başlayan mobil internet kullanımı, doğru analiz ve planlama ile markalara önemli avantajlar sağlarken; firmaların bu fırsatı değerlendirmek için tüketici davranışlarını göz ardı etmemesi gerekiyor.