Google Rich Snippets Nedir?

0
805

Rich snippets; iyi hazırlanmış bir yapı ile alaka düzeyini arttırmak ve arama sonuçlarında sayfa hakkında daha fazla bilgi vermeyi amaçlayan bir çalışmadır. Sayfa üzerinde belirli şema kurallarına uyarak hazırlamış olduğunuz kodlar; arama motorları tarafından algılanarak yakalanmakta ve bu sonuçlarda kullanıcılara gösterilmektedir.

Rich Snippets Neden Önemlidir?

Google arama sonuçları çoğunlukla aşağıdaki 3 veriyi görüntüler;

 • Başlık etiketi
 • Meta Açıklaması
 • URL

Yukarıda görmüş olduğunuz normal bir “snippet” örneğidir. Rich Snippetlar ise normal bir snippetı alır ve aşağıdaki hale dönüştürürler!

Sizin de örneklerden gördüğünüz gibi,  Rich Snippet sonuçları normal arama sonuçlarından daha dikkat çekicidir. Böylece daha fazla tıklama alarak organik trafiğinizin yükselmesine (SEO) yol açacaktır.

Google Rich Snippets Faydaları Nelerdir?

 1. Google’ın sağladığı Rich Snippets özelliği ile birlikte her sektör ve içerik siteleri çok önemli avantajlar elde etmektedir. Sunmuş olduğu faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz;
 2.  Arama motorlarının kullanıcının aramasına yönelik alakalı sonuçlar vermesine yardımcı olur,
 3. Arama sonuçlarında, içeriğiniz ile alakalı olarak ürününüzü, kullanıcının dikkatini çekecek şekilde görseller kullanarak yayınlar.
 4.  Arama sonuçlarında, anlık değişiklikler var ise onları yayınlar ve değişikliğe gider.
 5. Anlık bilgiler ile birlikte; site içeriği hakkında bilgi sahibi kullanıcılar daha fazla tıklama yaparak organik trafiğin yükselmesini sağlayacaklardır.
 6. Rich Snippet kullanımı özellikle e-ticaret sitelerindeki ürünleri tanıtıp öne çıkartmak için önemli bir fırsattır.
 7. Özellikle yıldızlı puanlama sisteminde yüksek puana sahip sayfalar güven ifade ettiğinden, kullanıcı tarafından bir değerlendirme aracıdır ve bu sayfa çok daha fazla tıklanma oranına sahip olabilir.

Rich Snippets Uygulama Alanları

Google farklı web siteleri, konular ve formatlar olduğunda, ona göre çeşitli türlerde Rich Snippets’ler sunmaktadır. Uygulama alanları kısaca şu şekildedir;

 • Yazılım
 • Kişiler
 • Ürünler
 • Müzik
 • Kuruluşlar
 • Yorum Değerlendirmeleri
 • Etkinlikler
 • Sayfa işaretleri
 • Yemek Tarifleri
 • Yorumlar

Bunlardan bazılarını açıklayacak olursak;

İncelemeler:  Bir yıldız derecelendirmesi (5 üzerinden) görüntüler. Bireysel yorumlar veya kullanıcıların incelemeleri toplanmaktadır.

Video: Arama motorları sayfanızdaki videoları “izleyemez”. Böylece video işaretlemesi, arama motorlarının video içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur.

Kuruluş: Google’ın, adres, logo ve iletişim bilgileri dahil olmak üzere bir kuruluştaki (bir işletme gibi) temel bilgileri anlamalarına yardımcı olur.

SEO Açısından Faydaları Nelerdir?

Rich Snippets ile gelen bu özellikler ve işaretlemeler arama sonuçlarında kullanıcıların ilgisini çekeceğinden kullanıcılar tarafından yüksek tıklama alarak sayfanın organik trafiğinde etkisi oldukça yüksektir.Sayfanızdaki alakalı ve kaliteli içeriklerle birlikte yapılan her işaretlemeler ve çalışmalar sayfanıza gelen kullanıcıları sayfanızda tutacak; terk etme oranlarını azaltacaktır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız eğer; Rich Snippets özelliğinden faydalanmayı ihmal etmeyin!