SEO KPI’ları

0
1253

Dijital pazarlama profesyonelleri için arama motorlarından gelen organik trafik, en karlı müşteri edinme yollarından biridir. SEO metrikleri esas olarak organik trafiğe odaklanır ve böylelikle yüksek hedefli müşteri adayları edinilebilir.

17. Inbound links to a website – Web sitesine gelen bağlantılar

Gelen bağlantıların sayısı, içeriğinizin diğer sitelerde paylaşılıp paylaşılmadığını gösterir. Ayrıca belirli bir alanda endüstri uzmanı olarak kabul edilip edilmediğinizi de gösterebilir.

Nasıl ölçülür: Web sitenize gelen tüm bağlantıları görmek için  smilarweb , ubersuggest veya GA gibi araçları kullanabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: Her gelen gelen bağlantı sizin için ek bir itibar göstergesidir. Bu nedenle markanızı haberlere, makalelere ve raporlara çalışmalar yapın.

18. Traffic from organic search – Organik arama ile gelen trafik

Bu SEO metriği Google, Bing, organik vb.  ücretsiz olarak arama motoru sonuçları yoluyla gelen aylık web sitesi ziyaretlerinin sayısını gösterir ve bu sayede hedef oluşturmanızı sağlar.

Nasıl ölçülür: Organik aramadan ne kadar aylık trafik geldiğini görmek için Google Analytics veya Yandex Metrica’yı kontrol edin.

Nasıl geliştirilir: Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha yüksek sıralarda yer almak için SEO’nuzu geliştirin. Web sitenizin sıralamalarını iyileştirmek için Neil Patel’in kapsamlı kılavuzuna bakabilirsiniz.

19. New leads from organic search – Organik aramadan gelen yeni müşteri adayları

Bir arama motoru sorgusu aracılığıyla markanızı bulan yeni müşteri adaylarının sayısını gösterir. Bu KPI, SEO stratejinizin performansını gösterir. Organik aramanın satışlarınız ve karınız için değerini öğrenmek için tüm organik aramadan gelen yeni müşteri adaylarını takip edebilirsiniz.

Nasıl ölçülür: Organik kaynaktan kaç müşteri adayının geldiğini izlemek için Google Analytics gibi pazarlama analitiği araçlarını kullanabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: yüksek sıralamalı anahtar kelimeleri hizmetinizle veya bir ürün teklifinizle ilişkilendirmek için odaklanın. Bir SEO stratejisi oluşturun ve odaklandığınız anahtar kelimeler için sıralama hedeflerinizi destekleyen içerikler yayınlayın.

20. Conversions from organic search – Organik aramadan gelen dönüşümler

Organik aramadan gelen kaç ziyaretçinin ödeme yapan bir müşteriye dönüştüğünü görmeniz anlamına gelir. 

Bu KPI, arama motoru sonuçlarında yüksek sırada yer alan anahtar kelimelerinizin değer teklifinize bağlı olup olmadığını gösterir. Düşük bir organik dönüşüm oranı, kitlenin kafasını karıştıran ve hizmet veya ürün teklifiniz hakkında yanlış mesajlar ileten üst düzey anahtar kelimelere sahip olabileceğinizi gösterir.

Nasıl ölçülür: CRM aracınızı kullanın ve ödeme yapan müşterileri tarihlere (Örn. geçen ay) ve potansiyel müşteri kaynaklarına (organik arama) göre kategorize edin. Öncelikle, gerekli tüm CRM özelliklerine ve birçok kategorizasyon seçeneğine sahip bir araç bulmanız gerekir.

Nasıl geliştirilir: Yüksek hedefli anahtar kelimeler için bir SEO stratejisi oluşturun. Buradan nasıl lbir seo stratejisi oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ardından, müşteriye yaklaşımınızın verimli olduğundan ve kullanıcıların hizmetinize kaydolmak veya ürününüzü sipariş etmek istemesini sağladığından emin olun (müşteri hizmetlerini iyileştirmeyi ve indirimler teklif etmeyi düşünebilirsiniz).

21. Page authority – Sayfa itibarı

Yüksek sayfa itibarı içeriğinizin ve açılış sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında iyi performans göstermesine yardımcı olur.

Nasıl ölçülür: Genel bir website itibar kontrolü için burayı ve sayfa spesifik itibar kontrolü için MOZ’u kullanabilirsiniz.

Nasıl geliştirilir: Belirli konuda bir blog diziniz varsa, tüm makalelerin birbirine bağlandığından emin olun. Ayrıca, farklı domainlerden referans bağlantılar almanız gerekir. Hangi adımların sayfa yetkilinizi geliştirebileceğini öğrenmek için buradaki kılavuza bakabilirsiniz.

22. Google PageRank

Web sitesi metriği, web sayfalarının önemini belirlemek için çeşitli algoritmalar kullanılarak Google tarafından hesaplanır. Belirli bir sayfaya yönlendiren gelen bağlantıların kalitesine ve miktarına dayanır.

Nasıl ölçülür: Bu SEO metrikinin değerini görmek için burayı tıklayın.

Nasıl geliştirilir: Ziyaretçi olarak başka sitelerde blog yazısı yazarak kendi sitenize bağlantı yönlendirebilirsiniz ve markanız ile ilgili haberleri gazetecilere sunma yoluyla web sitenize daha fazla gelen bağlantı edinebilrisiniz. İnsanların paylaşmak ve yeniden bağlantı kurmak istediği kaliteli içerikler oluşturun. Web sitenizdeki bozuk bağlantıları düzeltin.

23. Keywords in top 10 SERP – İlk 10 SERP’deki anahtar kelimeler

İnsanlar Google’da arama yaptığında, nadiren arama sonuçlarında yer alan ikinci sayfaya geçerler. Hatta çoğu zaman 2. sonuca bile tıklamazlar.

Aslında #1 pozisyonu size %32.5 ortalama tıklama oranı  verir, #11 ise sadece %1 🙂

SEO performansınızı değerlendirmek için arama motoru sonuçları sayfasında ilk 10’da yer yazıların anahtar kelimelerin özetini çıkarın.

İlgili anahtar kelimeler için ücretsiz SERP Analizi yapmak istiyorsanız tıklayın.

Nasıl geliştirilir: Kaliteli içerik oluşturun ve web sitenizde aynı anahtar kelimenin varyasyonlarını ekleyin. Bağlantılı içeriğin tamamını oluşturmak için web sayfanızdaki diğer ilgili sayfalara bağlantı kurun.

24. Rank increase of target keywords – Hedef anahtar kelimelerin sıralama artışı

Her ayın sonunda, en iyi anahtar kelime sıralamanızın nasıl geliştiğini izleyin. SEO stratejinizin kendi rotasında olup olmadığını görmek için artan ve azaltılmış anahtar kelimelerin sayısını takip edin.

Nasıl ölçülür: Tüm SEO araçları, anahtar kelime sıralamalarınızla ilgili haftalık ve aylık raporlar verir. Ajansara.com için rankhmath seo eklentisinde hali hazırda anahtar kelimelerinizi izleyecek bir bölüm bulunuyor.

Nasıl geliştirilir: SEO stratejiniz için yeni fikirler edinmek istiyorsanız rakiplerinizin en iyi sıralamasındaki anahtar kelimelerini araştırın. Yüksek sayfa itibarına sahip web sitelerinden yeni gelen/referans bağlantılar almanın yollarını bulun.

25. Conversion rate per keyword  Anahtar kelime başına dönüşüm oranı

Yüksek gelirli ve ürün veya hizmetleriniz için yüksek bedeller ödemeye hazır tüketicileri çeken bir anahtar kelime bulabilirseniz, gerçek bir altın madenine sahip oldunuz demektir.

Bir anahtar sözcük yüksek bir dönüşüm oranına sahipse, ilgili anahtar kelimeleri bulun ve SERP’de bunlarla yüksek sıralamaya sahip içerik oluşturun.

Nasıl ölçülür: Bu biraz zor. Müşterileri organik müşteri kaynağıyla izlemek için CRM aracınızı kullanın ve açılış sayfası verilerini kullanarak satın alma işleminde bulunan müşterinin sitenizi nasıl ilk oalrak öğrendiğini görün. Bunu yapabilmek için pazarlama ve CRM araçlarınızı Google Analytics ile bağlamanız gerekir.

Nasıl geliştirilir: Ek bilgi ve kaliteli görüntü içeriği sağlayarak her bir anahtar kelimenin açılış sayfası deneyimini geliştirebilirsiniz.

26. Number of unique keywords that drive traffic – Trafiği yönlendiren benzersiz anahtar kelimelerin sayısı

Ne kadar yüksek rütbeli anahtar kelimelere sahipseniz o kadar çok trafik elde edersiniz. En yeni anahtar kelimelerinizin daha fazla trafik getirmeye başlayıp başlamadığını görmek için bu SEO metriğini aylık bir trend olarak izleyin.

Nasıl ölçülür: SEO araçları anahtar kelime ile tahmini arama trafiği de dahil olmak üzere anahtar kelime performansı hakkında haftalık raporlar verir. Bunları kontrol edin.

Nasıl iyileştirilir: Bir anahtar kelimenin birden fazla varyasyonu ile yeni bir seo olarak optimize edilmiş içerik oluşturun. Bağlantılı metinde birçok anahtar kelime varyasyonunu kullanarak eski içeriğinizi yeni sayfaya bağlantılarla yönlendirin.

27. The volume of traffic from video content – Video içeriğinden gelen trafik hacmi

Video içeriklerin dijital pazarlamada giderek daha fazla kullanılan bir format haline gelmesiyle, SEO stratejisi için oldukça önemli bir hale geldi.

Çalışmalar, videoların arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında görünme olasılığının 50 kattan fazla olduğunu göstermiştir.

Nasıl ölçülür: Önceki SEO metrikleri gibi, bu KPI bir SEO aracı ile izlenebilir. Video kaynaklarından gelen trafiği aramanız yeterlidir (rapor sonuçlarını hızlı bir şekilde filtrelemek için tüm video bağlantılarına “video” etiketi ekleyin).

Nasıl geliştirilir: Videoları doğrudan YouTube’a yükleyin, videoyu web sitenize gömün ve bir video site haritası oluşturun.