Online itibar Neden Önemlidir ?

0
681

Online itibar bir marka hakkındaki dijital izlerin toplamıdır. Bu izlerin bir kısmı markanın kendi oluşturduğu izlerdir. Daha büyük bir kısmı ise marka hakkındaki haberler, yorumlar, tüketici görüşleridir. Tüm bu veriler bir araya gelir ve markanın online itibarını oluşturur.

Online itibar kavramı her geçen gün önem kazanıyor. Çünkü tüketiciler online olarak daha fazla geçiriyor. Bir ürün almadan önce hem ürün hem de marka hakkında araştırmalar yapıyorlar. Bu araştırmaların sonucunda online itibar önemli bir belirleyici. Şimdi asıl soruya gelelim. Online itibar markalar için neden önemli? 

Güvenilirliği etkiliyor

“Müşterilerimin güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim.” Robert Bosch

Tüketicilerin kararlarında en önemli faktörlerden biri güvendir. Tüketiciler inandıkları, güvendikleri markalardan alışveriş yapmayı tercih ederler.

Yapılan araştırmalar, tüketicilerin yaklaşık  %60′ ının  bir ürün almadan Google’da araştırma yaptığını gösteriyor. Yani bir ürün almadan önce o markayı sorguluyorlar. O markanın ürünlerini kullanan insanların yorumlarını okuyorlar. Bir sorun çıktığında markanın tutumuna bakıyorlar. O yüzden tüketiciler için online itibar önemli.

Online itibarı sorunlu olan markalara tüketicilerin bakışları değişiyor. Onlara güvenmemeye başlıyorlar. Bir marka tüketicinin güvenini kaybedince, bunun bedeli çok ağır oluyor. Bu yüzden marka yöneticileri online itibarlarını önemsemeli, haklarında yazılanlar hakkında fikir sahibi olmalılar.

Marka imajını etkiliyor

Tüketiciler artık daha bilinçli. Televizyondaki imajınız, bol sıfırlı paralar harcadığınız reklamlarınız, yeterince etkili olmuyor. Tüketicinin yaptığı aramalarda sizle ilgili çıkan sonuçlar, imajınızı daha net oluşturuyor. Çünkü yaptığınız reklam ve pazarlama faaliyetleri sizin oluşturmak istediğiniz imajdır. Fakat tüketicinin online ortamda karşısına çıkan imajınız, sizin gerçek imajınızı oluşturur. Tüketici için önemli olan, sizin kendinizi nasıl anlattığınız değildir. Onun için değerli olan sizi nasıl algıladığıdır. O yüzden online ortamlardaki algılanma şekliniz sizin imajınızın önemli bir parçasını oluşturur.

Satın alma kararını etkiliyor

Tüketicilerin satın alma kararlarında markaların online karneleri önemli bir etken.Eğer bir markanın online karnesi kötü , hakkında yapılan yorumlar olumsuz ise  tüketici markadan soğumaya başlıyor. Satın alma kararını tekrar gözden geçiriyor. Alternatiflerini incelemeye başlıyor.

Eskiden tüketicilerin satın alma kararını etkilemek daha kolaydı. Bilgi edinme imkanları daha azdı. Yaptığınız reklam ve pazarlama faaliyetlerinin tüketiciler üstündeki etkisi daha fazlaydı. Ama artık öyle değil. Tüketici bir ürün alırken, o ürünün reklamından çok, başkalarının ürün hakkında söyledikleriyle ilgileniyor. O yüzden online itibarı zayıf olan markaların işleri gün geçtikçe zorlaşıyor.

Online itibar kalıcıdır

Markalar hakkında yazılan olumlu ve olumsuz yorumlar  kolay kolay kaybolmuyor. Çünkü internet hiçbir veriyi unutmuyor. Bu  durum online karnesi iyi markaları olumlu etkilerken, karnesi zayıf markaları olumsuz etkiliyor. Kötü ün, bir markanın kabusu haline gelebiliyor. Peşini bırakmıyor. Sürekli karşısına çıkıyor. Ayrıca birçok marka haklarındaki olumsuz bilgileri yeterince takip etmiyorlar. Farkında olmadan itibarlarını kaybediyorlar.

Markalar hakkındaki bilgilerin internette kalıcı olduğunu düşündüğümüzde her  dijital izin önemini daha iyi anlıyoruz. Bu dijital izler kalıcı olmaya devam edecekler. Kalıcı oldukça da markalara etkileri artarak devam edecek.

Online itibar markalar için çok önemli bir konu.Markaları birçok açıdan etkiliyor. Tüketicinin zihninde markayı farklı bir yere koyabiliyor. Yaptığınız reklam ve pazarlama yatırımları etkisiz kalabiliyor. O yüzden marka yöneticilerinin online itibar konusuna özel bir önem vermeleri gerekiyor. Online itibarlarını korumak ve arttırmak konusunda çaba harcamaları gerekiyor. Aksi takdirde markaları ciddi anlamda zarar görecek. Çoğu zaman bu zararların telafi imkanı da olmayacak.