Web sitenizdeki “Sık Sorulan Sorular” la neler yapabilirsiniz

0
670

Hepimizin sürekli web sitelerinde gördüğü “sıkça sorulan sorular” (SSS) aslında birer pazarlama aracıdır. Web sitenize giren bir kullanıcı aradığı cevabı SSS sayesinde bulabilir. Sorusuna yanıt bulan kullanıcı sizinle alışverişe geçmeye hazırlanmış bir müşteri olabilir.

Çok basit bir yapı olarak kullanılan ve bir çok sitede bu uygulama gerektiği gibi kullanıldığında çok güzel bir pazarlama aracıdır. Bunun için şu stratejik taktikleri uygulamanızda fayda vardır.

En önemlisi, SSS uygulamanızı kullanan ziyaretçileriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kullanıcı sitenizde ne arıyor, hangi SSS okudu ve bundan sonra size nasıl bir dönüşüm sağladı? Bu 3 sorunun cevabını bulursanız ve web sitenizde bunu ziyaretçilerinize gösterebilirseniz daha kolay geri dönüşümler elde edebilir, daha sağlıklı müşteriler kazanabilir ve daha sürdürülebilir olabilirsiniz. SSS kesinlikle sizin ileriyi görmenizi sağlar. Sitenize gelenler daha keyifli gezintiler sağlayabilir.

2. önemli strateji SSS içine linkler koyun. Konuyla alakalı linkler koyarak SSS okuyan ziyaretçi doğrudan ilgili menüye ulaşabilir. Bu da olası bir müşteri kazanmanın diğer bir yolu. Onlara bilgi verirken ürününüzden ve kendinizden bahsetmeyin sadece ilgili konu ile alakası bilgiler verin.

3.önemli strateji ise, sosyal paylaşım iconları ve “yazdır” butonlarını koymayı ihmal etmeyin. Onlarda kendileri gibi bu bilgiye ihtiyacı olduğunu düşündükleri yakınları vardır. Sizi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak daha çok kişiye bilginizi ulaştırmış olursunuz.

4.strateji, bunlarında bir de kendileri oluşturabilecekleri bir soru sorma bölümü oluşturun. SSS içinde kendi sorularına ait bir yazı olmadığı takdirde yeni sorular üretilmesine olanak sağlayın. Böylelikle sadece o kişinin soru yanıtlanmış olmamakla birlikte onun gibi bilgiye ihtiyaç duyan diğer ziyaretçiler içinde bilgi kaynağı haline gelmiş olursunuz.

Bu 4 ana temek üzerine oluşturacağınız SSS ile ziyaretçilerinizi arttırabilir, onlara bilgiye ulaşmada yardımcı olabilirsiniz. Kendinizi onların yerine koyun, nerede aradığınız cevabı bulursanız orada olursunuz. Ne kendinizden ne ürününüzden ne de hizmetiniz bahsetmeyin çünkü onların böyle bir şeye ihtiyaçları olsa bu soruyu orada aramazlar.