Web Push Notifications Nedir, Avantajları Nelerdir?

0
949

Push Notification Nedir?

Push Notification; mobil uygulamalarda (Android, IOS, Blackberry) bildirim penceresinin üzerine bildirimleri bırakmanızı sağlayan cihazlar içinde geliştirilmiş olan sistemdir. Dilimizde tam olarak tanımı ise “Anlık Bildirim” olan Push Notificationbackground service yani arka plan servisi kullanılarak yapılmaktadır.

Web Push Notification Nedir?

Tanımladığımız bu sistem özellikle Chrome, Google, Mozilla Firefox ve Safari üzerinden de problemsiz bir biçimde çalışmaktadır.  Bu sisteme verilen isim de Web Push Notification yani Web Anlık Bildirimleri’dir. Bu sistemin ilerleyişi sayesinde de kullanıcıları haliyle oldukça memnun etmektedir.

Firefox, Safari, Chrome gibi tüm dünya üzerinde kabul edilen en modern internet web sağlayıcılarına entegre olabilme özelliği ile büyük ilgi toplayan Web Push Notification, böylelikle firmaların potansiyelde bulunan müşterileri ne gibi bir tür internet tarayıcısını kullanırlarsa kullansınlar kolaylıkla erişim sağlamaktadır.

İnternet tarayıcınızın açık olmadığı zamanlarda dahi müşterileriniz ile internet siteniz arasında sürekli olarak aktif yani bir tür köprü görevini gören Web Push Notification sistemi, dünyada farklı ülkelere, farklı etiketlendirme özellikleri ile optimize edilerek gönderilebildiği için bu sebeple olukça önemli bir sistem olarak da nitelendirilebilmektedir.

Farklı gönderim seçenekleri ve segmentasyon gibi birçok özelliği ile Web Push Notification sistemi ile firmanızın, hizmetlerinizin ya da ürünlerinizin reklamlarını yapabilmek için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Web Push Notification’ların Avantajları Nelerdir?

Web Push Notifications’a kullanıcıların abone olması oldukça kolaydır. Kullanıcıların kişisel bilgilerini girmesi gerekmez ve tek tıkla abone olabilirler. Böylelikle e-posta adresi veya telefon numarası toplamaktan çok daha kolay bir biçimde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Bu sistemin en büyük avantajlarından biri de kullanıcıların mobil uygulamanızı yüklemesine gerek kalmıyor olmasıdır. Mobil uygulamanızı yüklememiş olan milyonlarca kullanıcıya tek kalemde ulaşabilme imkanına sahip olursunuz. Ayrıca gönderdiğiniz anlık bildirim kullanıcıların hem mobil cihazlarındaki tarayıcılarında hem de kişisel bilgisayarlarındaki tarayıcılarında karşılarına çıkar.

Web Push Notifications’da tıklanma oranları e-mail marketing ve SMS pazarlaması gibi alternatiflerine göre çok daha yüksektir. Bunun sebeplerinden birisi de kullanıcıların karşısına anında çıkıyor olması ve herhangi bir zahmete kullanıcıların sayfaya ulaşabiliyor olmasıdır.

Bu anlık bildirimleri sadece pazarlama amaçlı kullanmak zorunda da değilsiniz. Örneğin bir seyahat acentası olarak kullanıcılara hava durumu/trafik bilgisi göndererek de hedef kitlenizle hep iletişim halinde kalabilirsiniz.

Web Push Bildirimleri, kullanıcılara doğrudan erişmenizi sağlar, spam filtrelerine takılmaz ve e-postadan çok daha yüksek bir tıklama oranına sahiptir. Ancak bunların yanında kullanıcıları çok fazla bildirimle boğmamalısınız, bu kullanıcıların abone olmaktan çıkmasına sebep olur ve güvensizlik sağlar. Bunun yerine kullanıcılara istediği içeriği ihtiyacı olduğu zaman göndermeye dikkat etmelisiniz.